Leczenie zmarszczek toksyną botulinową | więcej |
---|---|
Toksyna botulinowa Jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. W medycynie stosuje się ją od dawna w leczeniu takich chorób, jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, nadmierna potliwość, migreny, przerost mięśni żwaczy oraz bruksizm (zgrzytanie zębami). Używa się jej też, i to z sukcesem, w medycynie estetycznej, wykorzystując bardzo małe stężenia toksyny. Nie mają one wpływu na inne elementy układu nerwowego niż okolica, w której podano zastrzyk. Zabieg nie jest bolesny, a pacjenci opisują go jako kilkusekundowe ugryzienie komara. Można jednak na życzenie pacjenta zastosować znieczulenie miejscowe (używając np.kremu EMLA na około 1 godzinę przed zabiegiem).
Wskazania do zabiegu:
Schemat terapii: Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki z cienką igłą. Zabieg trwa krótko ( około 15-20 minut), a ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne, mogą jednak wystąpić niewielkie siniaki w miejscach iniekcji.
Powyższe reakcje mają charakter przemijający. | |
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym | więcej |
Leczenie zmarszczek kwasem hialuronowym Kwas hialuronowy występuje w skórze w sposób naturalny – jest jej podstawowym składnikiem, utrzymującym właściwy poziom nawilżenia i jędrności. Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, a w konsekwencji skóra wysusza się, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a policzki i usta tracą swą objętość. Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte do skóry właściwej skutecznie uzupełniają jego niedobór i przywracają skórze właściwy poziom nawilżenia oraz elastyczności. Ponadto wypełniają zmarszczki, poprawiają kontur twarzy, pobudzają naturalne procesy regeneracyjne skóry. W efekcie- nawet po wchłonięciu preparatu skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Kwas hialuronowy wykorzystywany do leczenia zmarszczek jest preparatem syntetycznym, co minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów alergii. Wygładzanie zmarszczek za jego pomocą daje natychmiastowe efekty, ale wymaga terapii podtrzymującej, bowiem po 9-12 miesiącach preparaty stopniowo ulegają degradacji i wchłonięciu. Zabieg nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej. Jest mało bolesny, ale można zastosować znieczulenie w postaci kremu lub zastrzyku.
Schemat terapii: Preparaty do wypełniania zmarszczek mają postać krystalicznego, plastycznego i elastycznego żelu. Po wprowadzeniu go do skóry wypełnia on zmarszczki, dając naturalny efekt. Podaje się go cienkimi igłami lub kaniulami- wówczas uzyskuje się redukcję bólu. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy, wygładzając zmarszczki. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 30 minut. Jego efekt można obejrzeć w lusterku momentalnie.
Zalecenia pozabiegowe:
Przeciwwskazania:
Działania niepożądane:
Stosowane preparaty:
| |
Osocze bogatopłytkowe / wampirzy lifting | więcej |
Osocze bogatopłytkowe (PRP) To zabieg nowatorski, lecz doskonale zbadany, udokumentowany i dający spektakularne efekty. Przeznaczony jest dla pacjentów ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie. PRP to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego, otrzymywany z własnej krwi. To zapewnia bezpieczeństwo i niweluje ryzyko działań ubocznych. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Zabieg jest nieco bolesny – pacjent odczuwa nakłucia igłą.
Wskazania do zabiegu:
Zalety i efekty zabiegu:
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskuje się po wykonaniu 3 zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy. Znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji widoczne są po 2 zabiegach.
Skutki uboczne:
Przeciwwskazania do zabiegu:
| |
Iniekcyjna likwidacja tłuszczu | więcej |
Lipoliza To metoda likwidacji nagromadzonej lokalnie tkanki tłuszczowej przy użyciu aplikowanych podskórnie preparatów. Początkowo stosowano fosfatydylochinę- lek pozyskiwany z nasion soi. Jako pierwsza w celach medyczno-estetycznych zastosowała go do likwidacji poduszeczek tłuszczowych dolnych powiek brazylijska lekarka. Obecnie stosuje się preparat o nazwie Aqualyx. To nowoczesna i efektywna alternatywa dla fosfatydylocholiny. Istotą działania preparatu jest całkowite zniszczenie komórki tłuszczowej, czyli proces adipocytolizy. Aqualyx wstrzyknięty w tkankę tłuszczową powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych i rozpad trójglicerydów. Produkty rozpadu wydalane są z organizmu za pośrednictwem wątroby i nerek. Nowa jest również technika iniekcyjna stosowana w redukcji tkanki tłuszczowej.To intralipoterapia. Uznaje się ją za najbezpieczniejszą.
Wskazania:
Przebieg zabiegu: Zabieg może być przeprowadzony jedynie przez certyfikowanego lekarza i trwa około pół godziny. Poprzedzają go: wywiad nt. przebytych i aktualnych chorób, pomiary oraz dokumentacja fotograficzna okolic poddawanych zabiegowi. Preparat Aqualyx wstrzykiwany jest w ustalonej przez lekarza dawce bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Do roztworu Aqualyx dodawane są leki znieczulające, czyniące procedurę prawie bezbolesną. Jednorazowo można podać do 40ml preparatu, czyli 5 ampułek po 8ml na wybrany obszar ciała( zazwyczaj jednak są to nie więcej niż 2-3 ampułki). Na obszar twarzy i szyi najczęściej podaje się jedną.
Działania niepożądane po zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu:
| |
Leczenie nadpotliwości | więcej |
Nadmierna potliwość w okolicy pach, pleców, dłoni czy stóp jest bardzo krępującą dolegliwością dla zmagających się z nią osób. Wywołuje nie tylko dyskomfort podczas wykonywania wielu codziennych zajęć, ale też pewne poczucie wstydu przy kontaktach zawodowych lub towarzyskich. Niestety, w większości przypadków nawet najlepsze antyperspiranty nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym poceniem. W razie poczucia nadmiernego dyskomfortu najlepiej zgłosić się do lekarza, bowiem może okazać się, że jest to objaw poważniejszej choroby. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na leczenie nadpotliwości, do których należą m.in. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W leczeniu wykorzystuje się Toksynę Botulinową. Toksynę podaje się cienką igłą do obszarów dotkniętych nadmierną potliwością. Zwykle są to pachy, dłonie lub stopy. Lekarz ostrzykuje skórę punktowo w niewielkich, 1-centymetrowych odstępach. Jest to bezpieczny zabieg, który nie daje efektów ubocznych, poza przejściowym zaczerwienieniem skóry. Po zabiegu pacjenci mogą udać się do domu. Pełne rezultaty zabiegu widoczne są po upływie 3-10 dni od zabiegu. | |
Wolumetria / nadawanie kształtu | więcej |
Zabieg wolumetryczny daje momentalne i spektakularne efekty. Jest raczej prosty, szybki i bezpieczny. Jego celem jest uzupełnienie ubytków objętości twarzy, pojawiających się wraz z upływem czasu lub związanych z jej szczególnym układem anatomicznym, odbudowa utraconych z wiekiem proporcji oraz poprawa wyglądu skóry. Można też za pomocą nowoczesnych preparatów do inteligentnej wolumetrii korygować kształt nosa lub ust, aby nadać im pożądany kształt oraz wielkość. Pod wpływem czasu tkanka podskórna i kostna ulegają stopniowemu zanikowi. Ponadto- na skutek utraty elastyczności skóry- policzki obniżają się, powodując tworzenie się fałdów i bruzd oraz obniżenie kącików ust. Wówczas sposobem na poprawę wyglądu twarzy jest odtworzenie objętości w miejscach, które uległy zanikowi. Dzięki wolumetrii można również uwydatnić i nadać oczekiwany wygląd zbyt małym, w ocenie pacjenta, ustom, bądź starzejącej się czerwieni wargowej. W tym celu stosuje się głównie preparaty kwasu hialuronowego. Objętość tkanek można też odtwarzać, używając stymulatorów. W trakcie zabiegu w miejscu podawania preparatu występuje niezbyt dokuczliwe uczucie „rozpierania”, dlatego można zastosować znieczulenie miejscowe. Implant- z uwagi na swoją elastyczność, miękkość oraz identyczność i jednorodność konsystencji z tkanką pacjenta- jest niewidoczny i niewyczuwalny. Aby dokładnie go rozprowadzić, lekarz dodatkowo wykonuje delikatny masaż.
Wskazania do zabiegu:
Schemat terapii:
Efekty zabiegu:
Zalecenia pozabiegowe:
Przeciwwskazania do zabiegu:
Objawy niepożądane:
| |
Laser naczyniowy Vascu Master | więcej |
Zabieg laserem diodowym dzięki emisji skupionej wiązki o długości fali 980nm, pozwala na bezbolesne zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych. Jest to najlepszy laser dla osób zmagających się z problemem widocznych popękanych oraz rozszerzonych teleangiektazji.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu:
Na czym polega laserowe usuwanie naczynek? Zabieg jest bezbolesny, nie wymagane jest nakładania znieczulenia. Odczuwane jest jedynie lekkie ukłucie podczas strzału lasera. Po zabiegu może pojawić się lekki rumień.
Zalecenia przed zabiegiem:
| |
Nici liftingujące | więcej |
Nici liftingujące to cienkie, w pełni wchłanialne i bezpieczne dla organizmu syntetyczne nici, które mają na celu pobudzenie produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zabieg służy do usuwania drobnych zmarszczek na twarzy (np. kurzych łapek, zmarszczek palacza) oraz skórze szyi i dekoltu, podniesienia opadających brwi i policzków oraz korekty owalu twarzy.
Sposób działania nici liftingujących Nici liftingujące po określonym czasie rozpuszczają się w tkance, stymulując produkcję nowego kolagenu (czyli białka odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry) oraz syntezę kwasu hialuronowego, dzięki czemu umożliwiają osiągnięcie efektu liftingu oraz ujędrnienia skóry.
Przebieg zabiegu z użyciem nici
Efekty i częstotliwość wykonywania zabiegów Pierwsze efekty zastosowania nici liftingujących widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Efektami zabiegu są:
Najlepsze efekty po zastosowaniu nici liftingujących widoczne są u osób w przedziale wiekowym 30-60 lat. | |
Nici biorewitalizujące | więcej |
Główne wskazania do zastosowania nici PDO:
Efekty zabiegu:
Czym są nici PDO? PDO (polidioksanon) jest silnym syntetycznym włóknem, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance. Polidioksanon jest materiałem znanym i stosowanym w medycynie ogólnej i medycynie estetycznej od dłuższego czasu. Dotychczas był on głównie wykorzystywany w szwach skórnych i podskórnych w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii, okulistyce. Materiał ten spełnia wszystkie wymagania określone względem szwów chirurgicznych. Na podstawie obserwacji klinicznych stwierdzono, że polidioksanon pobudza w tkankach proces neokolagenezy – czyli stymuluje produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. | |
Stymulatory tkankowe | więcej |
Stymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej preparaty, służące do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu dają bardzo naturalne efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry. Grupa preparatów biostymulujących jest duża i nieustannie się poszerza. Jednak każdy z nich jest inny, znaczące różnice odnajdujemy pod względem: rodzaju substancji czynnych, mechanizmu działania, wskazań, obszarów leczenia, technik iniekcji, rezultatów oraz długości ich utrzymywania się. Zawsze powinny być indywidualnie dobierane do każdego pacjenta. Najpopularniejsze stymulatory tkankowe wykorzystywane do zabiegów w Angelius Medycyna Estetyczna to: kwas L-polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia. W gabinecie wykorzystujemy: Nucleofeil, Crystalis, Profhilo. | |
Laseroterapia Nd-Yag | więcej |
Dzięki kilku długościom fali, na jakich pracuje laser, udaje się usunąć nawet kolorowe tatuaże – dopasowując długość fali do usuwanego barwnika. Wymagana ilość zabiegów to od 4-6. Czas jaki potrzebujemy do wybarwienia tatuażu to nawet 6 miesięcy. Zabiegi laserem Nd-Yag również bardzo skutecznie usuwają wszelkie przebarwienia skóry oraz znacząco poprawiają wygląd skóry. Stymulowana zabiegami skóra jeszcze przez długi czas (nawet kilka miesięcy po zabiegu) odnawia się i regeneruje, wzrasta ilość i jakość produkowanego kolagenu decydującego o jędrności i naprężeniu skóry. Uzyskane w ten sposób efekty są trwałe – wprawdzie nie jest możliwe zatrzymanie zegara biologicznego, jednak dzięki zabiegom nasza skóra w rzeczywisty sposób młodnieje o kilka lat. | |
Peeling TCA | więcej |
Peeling TCA to nieinwazyjny zabieg na skórę stosowany w leczeniu przebarwień skóry, blizn i zmarszczek. Peelingi te wzięły swoją nazwę od kwasu trichlorooctowego (TCA), który służy do usuwania martwych komórek skóry w celu odsłonięcia nowszych i gładszych głębszych warstw skóry
Peelingi TCA są częścią grupy zabiegów na skórę zwanych peelingami chemicznymi, które służą do złuszczania skóry przy użyciu różnych mocy i kombinacji nietoksycznych składników kwasowych. |
Usuwanie znamion barwnikowych skóry | więcej |
---|---|
Znamiona barwnikowe Do tej kategorii zmian zalicza się różnego typu twory- zarówno znamiona obecne na skórze już od urodzenia, jak i tzw. pieprzyki, czyli najczęściej drobne, punktowe zmiany różnej wielkości o barwie- od brązowej do czarnej. Ich rozpoznanie odbywa się w pierwszym etapie na podstawie obrazu klinicznego i nie jest kłopotliwe, a – w kolejnym – za pośrednictwem dermatoskopu.
LECZENIE – chirurgiczne Najpopularniejsza technika usuwania znamion barwnikowych to metoda klasyczna, wykorzystująca skalpel. Taka procedura nie doprowadza do zniszczenia komórek budujących zmianę i resekowany materiał można poddać badaniu HP. Chirurgiczne usunięcie znamienia barwnikowego nie musi wcale oznaczać wyraźnej blizny. W przypadku wycinania zmian znajdujących się w szczególnie widocznych miejscach (np. na twarzy) cięcie wykonywane jest wzdłuż tzw. naturalnych linii napięcia skóry. Daje to zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny. Usunięcie plazmą Urządzenie wytwarza zjawisko tzw. plazmy, która jest zjonizowanym gazem.
Ze względu na swoją specyfikę nazywana jest czwartym (zaraz po gazie, cieczy i ciele stałym) stanem skupienia. | |
Usunięcie tłuszczaka | więcej |
Tłuszczak (lipoma) wywodzi się z komórek tkanki tłuszczowej. Jest zmianą o charakterze miękkiego guzka podskórnego, zwykle przesuwalnego wobec podłoża. Należy do nowotworów łagodnych, nie złośliwieje. Z reguły nie daje żadnych dolegliwości – mogą one wystąpić wówczas, gdy rozwija się w okolicy jakiegoś nerwu (ryzyko wystąpienia bólu). Wielkość tłuszczaków dochodzi zwykle do 3 cm. Nie rosną one wraz z upływem czasu, ewentualnie zachodzi to bardzo powoli. Według szacunków 1% populacji posiada tłuszczaki. Mogą się one umiejscawiać w każdym miejscu ciała oraz w każdym wieku. Szczyt ich występowania przypada między 40. a 60. rokiem życia. Gdy stanowią defekt estetyczny, pacjenci decydują się na ich usunięcie.
Leczenie Klasyczny zabieg chirurgiczny Zwykle wystarcza znieczulenie miejscowe. Procedura trwa krótko- czasem mniej niż godzinę. Po założeniu szwów pacjent zazwyczaj tego samego dnia może udać się do domu. Zmiana przekazywana jest do badania histopatologicznego, aby potwierdzić jej niezłośliwy charakter. Zabieg stanowi metodę z wyboru w sytuacji, gdy tłuszczak został zainfekowany, wydostaje się z niego treść ropna lub powoduje dolegliwości bólowe.
Lipoliza tłuszczaka To technika niechirurgiczna. Powoduje lizę (rozpad) tkanki tłuszczowej, budującej zmianę. Odbywa się to po wstrzyknięciu w otoczenie guzka określonego leku (sterydy lub fosfatydylocholina). Pod jego wpływem zmiana ulega redukcji. W razie potrzeby czynność można powtarzać. Przed iniekcją stosuje się znieczulenie miejscowe ( zazwyczaj z użyciem lidokainy). Według szacunków procedura daje najlepsze efekty w przypadku tłuszczaków o wielkości mniejszej niż 2,5 centymetra. Nie jest jednak rutynowo zalecanym sposobem postępowania, gdyż w jej trakcie dochodzi do zniszczenia masy i nie jest możliwe badanie histopatologiczne materiału.
| |
Usunięcie kaszaka | więcej |
Kaszak to cysta naskórkowa, zwana też torbielą gruczołu łojowego. Zaliczana jest do łagodnych zmian nowotworowych skóry Pojawia się zazwyczaj w obrębie owłosionej skóry głowy, karku lub pleców wskutek zaczopowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Ma postać kulistego, miękkiego guzka o gładkiej powierzchni. Najczęściej w jego centralnej części można zauważyć ciemny punkt, odpowiadający mieszkowi włosowemu. Wewnątrz guzek wypełniony jest łojową masą o barwie białej lub żółtej, złożoną głównie z fragmentów mieszków włosowych oraz komórek złuszczonego naskórka. Ścianę cysty naskórkowej tworzy nabłonek wielowarstwowy płaski. Kaszak może osiągać różne rozmiary- od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Z upływem czasu może się powiększać.
Leczenie chirurgiczne W pierwszym etapie zabiegu chirurg dokładnie przygotowuje okolice wycinanej skóry- oczyszcza je i dezynfekuje. Następnie przy pomocy skalpela nacina cystę naskórkową w jej centralnym punkcie na długość 2 – 3 cm i dokładnie opróżnia całą zawartość torbieli, tak by nic w środku nie zostało. Uważnie ogląda dno wydrążonej jamy i lokalizuje torebkę torbieli. Precyzyjne i dokładne usunięcie całej kapsuły wycinanej zmiany jest bardzo ważne. Pozostawienie choćby niewielkiego elementu torebki zwiększa ryzyko nawrotu kaszaka. Finał zabiegu to założenie szwów skórnych. Ich ilość zależy od długości wykonanego cięcia. | |
Usunięcie włókniaka | więcej |
Włókniak skóry To zmiana skórna, stanowiąca niewątpliwy defekt estetyczny, wpływająca negatywnie na nasz wygląd i samopoczucie. Możemy wyróżnić 2 rodzaje włókniaka:
Leczenie – chirurgiczne Polega na precyzyjnym usunięciu zmiany skórnej, a wycięta tkanka jest przekazywana do badania HP. Skuteczna i szybka chirurgiczna terapia przyczyniają się do poprawy aparycji i stanu zdrowia. Usunięcie plazmą Urządzenie wytwarza zjawisko tzw. plazmy, która jest zjonizowanym gazem.
Ze względu na swoją specyfikę nazywana jest czwartym (zaraz po gazie, cieczy i ciele stałym) stanem skupienia. | |
Korekcja blizn | więcej |
BLIZNY i ich korekcja Szerokie, szpecące blizny, będące konsekwencją urazu czy niezbyt dokładnego zszycia, można poprawić, wycinając je i ponownie zszywając skórę. Warto jednak pamiętać o tym, że wygląd wielu z nich po upływie kilkunastu miesięcy nie wymaga interwencji chirurga – korekcja okazuje się zbędna.
Najczęściej stosowane metody chirurgicznej korekcji blizn: Wycięcie blizny i zszycie rany W przypadkach mniej skomplikowanych wystarczy wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany i zszycie ich cienką nicią. Nie należy jednak spodziewać się, że blizna całkowicie zniknie. Plastyka Z Oprócz wycięcia starej blizny wykonuje się dwa dodatkowe nacięcia w taki sposób, że po zszyciu nowa blizna przyjmuje kształt litery Z. W ten sposób lepiej dopasowuje się bliznę do układu naturalnych załamań skóry, a zatem czyni się ją mniej widoczną. Poza tym w załamkach i zmarszczkach napięcie skóry jest mniejsze, a to sprzyja gojeniu się rany. Plastyka W Bliznę wycina się łamaną linią, a ta- po zszyciu brzegów rany- przyjmuje kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Metodę tę stosuje się wówczas, gdy blizny są długie. Ząbkowany przebieg nowej blizny sprzyja jej lepszemu gojeniu się i sprawia, że jest trudniejsza do prześledzenia i optycznie mniej widoczna. Decyzję o korekcji blizn powinno się podejmować ze szczególnym namysłem, pamiętając o tym, że każda interwencja chirurga wiąże się z wydłużeniem blizny i nie zawsze, mimo najwyższych jego umiejętności, da korzystne efekty. | |
Miniflebektomia | więcej |
Miniflebektomia: Jest mało inwazyjną metodą, polegającą na chirurgicznym usunięciu średnich i dużych żylaków, leżących przy powierzchni skóry. Wykonuje się ją za pomocą narzędzia chirurgicznego z hakiem, które wprowadza się przez ok. 2-milimetrowe nacięcia w skórze. Goją się one bez zakładania szwów. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po nim pacjent może chodzić i wykonywać codzienne czynności. Dolegliwości bólowe są minimalne, ich redukcji sprzyja noszenie pończoch uciskowych, zalecanych przez lekarza (7 dni lub więcej po zabiegu). Niewskazane są ćwiczenia fizyczne i podnoszenie ciężarów. Miniflebektomię można wykonywać jako oddzielny zabieg lub połączyć ją z zamknięciem światła żyły odpiszczelowej.
WSKAZANIA do miniflebektomii: -żylaki typu bocznic.
Możliwe objawy po zabiegu: -tymczasowe zasinienie i obrzęk okolicy zabiegu.
Efekty zabiegu: – poprawa wyglądu i funkcjonowania kończyn z reguły zauważalna od razu po zabiegu, – okres rekonwalescencji to przeciętnie 7 dni. | |
Skleroterapia | więcej |
Skleroterapia To mało inwazyjna metoda leczenia bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje). Polega na wprowadzaniu leku do niewydolnych żył w celu ich zamknięcia. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Lek wprowadza się w postaci roztworu lub piany. Roztwór stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, pianę- w przypadku większych naczyń krwionośnych. Czas trwania zabiegu jest krótszy niż tradycyjna operacja. Przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i nie uszkadza tkanek. Używanie bardzo cienkich igieł czyni go niemal bezbolesnym. Po zabiegu pacjent nie jest wyłączony z normalnego funkcjonowania. Bezpośrednio po skleroterapii powinien intensywnie spacerować przez ok. 30 minut, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu, zaś w ciągu tygodnia po zabiegu -nosić pończochę uciskową.
Wskazania do zabiegu: – drobne żylaki i śródskórne pajączki naczyniowe kończyn dolnych.
Efekty zabiegu: – poprawa wyglądu i funkcjonowania kończyn, – okres rekonwalescencji – przeciętnie kilka tygodni, – zdarza się (rzadko), że aby uzyskać pożądane efekty, trzeba wykonać kilka sesji zabiegowych (do 5). | |
Korekta uszu bez nacięć | więcej |
Otoplastyka bez nacięć to niechirurgiczna, minimalnie inwazyjna alternatywa dla tradycyjnej otoplastyki. Podobnie jak tradycyjna operacja otoplastyki, jest wykonywana w celu zmniejszenia wypukłości uszu, korygowania zniekształconych, asymetrycznych lub odstających uszu w celu poprawy symetrii twarzy i proporcjonalnej równowagi twarzy; jednak w tej procedurze nie ma nacięcia chrząstki ucha. Dzięki temu pacjenci nie będą się martwić o trwałe blizny. Zabieg wykonuje się za pomocą niewchłanialnych szwów, aby skorygować fałd przeciwspiralny i nadać mu kształt. W niektórych przypadkach, przy użyciu szwów gwintowanych, uszy są przypinane do tyłu, co nadaje im bardziej atrakcyjny wygląd.
Wystające lub zniekształcone uszy mogą być prawdziwym źródłem znacznego stresu emocjonalnego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na szczęście ten prosty niechirurgiczny zabieg często może zmienić kształt uszu podczas jednej wizyty, aby poprawić ogólny wygląd twarzy. |
Szpital Citocare - cennik | więcej |
---|---|
Leczenie nadpotliwości | więcej |
---|---|
Nadmierna potliwość w okolicy pach, pleców, dłoni czy stóp jest bardzo krępującą dolegliwością dla zmagających się z nią osób. Wywołuje nie tylko dyskomfort podczas wykonywania wielu codziennych zajęć, ale też pewne poczucie wstydu przy kontaktach zawodowych lub towarzyskich. Niestety, w większości przypadków nawet najlepsze antyperspiranty nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym poceniem. W razie poczucia nadmiernego dyskomfortu najlepiej zgłosić się do lekarza, bowiem może okazać się, że jest to objaw poważniejszej choroby. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na leczenie nadpotliwości, do których należą m.in. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W leczeniu wykorzystuje się Toksynę Botulinową. Toksynę podaje się cienką igłą do obszarów dotkniętych nadmierną potliwością. Zwykle są to pachy, dłonie lub stopy. Lekarz ostrzykuje skórę punktowo w niewielkich, 1-centymetrowych odstępach. Jest to bezpieczny zabieg, który nie daje efektów ubocznych, poza przejściowym zaczerwienieniem skóry. Po zabiegu pacjenci mogą udać się do domu. Pełne rezultaty zabiegu widoczne są po upływie 3-10 dni od zabiegu. | |
Leczenie łysienia | więcej |
Osocze bogato-płytkowe (PRP), to zabieg przeznaczony dla osób wymagających, ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje produktów leczniczych innych niż naturalne. PRP, to autologiczny preparat osocza bogato-płytkowego otrzymywany z własnej krwi. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikro krążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.
W rezultacie nasza skóra odzyskuje:
Wskazania:
Czy zabieg jest bolesny? Zabieg jest odrobinę bolesny. Igła używana podczas zabiegu jest mikroskopijna.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt? Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy. Już po dwóch zabiegach widoczne jest znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji. | |
Botox | więcej |
Toksyna botulinowa Jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. W medycynie stosuje się ją od dawna w leczeniu takich chorób, jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, nadmierna potliwość, migreny, przerost mięśni żwaczy oraz bruksizm (zgrzytanie zębami). Używa się jej też, i to z sukcesem, w medycynie estetycznej, wykorzystując bardzo małe stężenia toksyny. Nie mają one wpływu na inne elementy układu nerwowego niż okolica, w której podano zastrzyk. Zabieg nie jest bolesny, a pacjenci opisują go jako kilkusekundowe ugryzienie komara. Można jednak na życzenie pacjenta zastosować znieczulenie miejscowe (używając np.kremu EMLA na około 1 godzinę przed zabiegiem).
Wskazania do zabiegu:
Schemat terapii: Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki z cienką igłą. Zabieg trwa krótko ( około 15-20 minut), a ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne, mogą jednak wystąpić niewielkie siniaki w miejscach iniekcji.
Powyższe reakcje mają charakter przemijający. | |
Osocze bogatopłytkowe | więcej |
Osocze bogatopłytkowe (PRP) To zabieg nowatorski, lecz doskonale zbadany, udokumentowany i dający spektakularne efekty. Przeznaczony jest dla pacjentów ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie. PRP to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego, otrzymywany z własnej krwi. To zapewnia bezpieczeństwo i niweluje ryzyko działań ubocznych. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Zabieg jest nieco bolesny – pacjent odczuwa nakłucia igłą.
Wskazania do zabiegu:
Zalety i efekty zabiegu:
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskuje się po wykonaniu 3 zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy. Znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji widoczne są po 2 zabiegach.
Skutki uboczne:
Przeciwwskazania do zabiegu:
| |
Usuwanie znamion | więcej |
BLIZNY i ich korekcja Szerokie, szpecące blizny, będące konsekwencją urazu czy niezbyt dokładnego zszycia, można poprawić, wycinając je i ponownie zszywając skórę. Warto jednak pamiętać o tym, że wygląd wielu z nich po upływie kilkunastu miesięcy nie wymaga interwencji chirurga – korekcja okazuje się zbędna.
Najczęściej stosowane metody chirurgicznej korekcji blizn: Wycięcie blizny i zszycie rany W przypadkach mniej skomplikowanych wystarczy wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany i zszycie ich cienką nicią. Nie należy jednak spodziewać się, że blizna całkowicie zniknie. Plastyka Z Oprócz wycięcia starej blizny wykonuje się dwa dodatkowe nacięcia w taki sposób, że po zszyciu nowa blizna przyjmuje kształt litery Z. W ten sposób lepiej dopasowuje się bliznę do układu naturalnych załamań skóry, a zatem czyni się ją mniej widoczną. Poza tym w załamkach i zmarszczkach napięcie skóry jest mniejsze, a to sprzyja gojeniu się rany. Plastyka W Bliznę wycina się łamaną linią, a ta- po zszyciu brzegów rany- przyjmuje kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Metodę tę stosuje się wówczas, gdy blizny są długie. Ząbkowany przebieg nowej blizny sprzyja jej lepszemu gojeniu się i sprawia, że jest trudniejsza do prześledzenia i optycznie mniej widoczna. Decyzję o korekcji blizn powinno się podejmować ze szczególnym namysłem, pamiętając o tym, że każda interwencja chirurga wiąże się z wydłużeniem blizny i nie zawsze, mimo najwyższych jego umiejętności, da korzystne efekty. | |
Skleroterapia | więcej |
Skleroterapia To mało inwazyjna metoda leczenia bardzo drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazje, venulektazje). Polega na wprowadzaniu leku do niewydolnych żył w celu ich zamknięcia. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Lek wprowadza się w postaci roztworu lub piany. Roztwór stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, pianę- w przypadku większych naczyń krwionośnych. Czas trwania zabiegu jest krótszy niż tradycyjna operacja. Przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i nie uszkadza tkanek. Używanie bardzo cienkich igieł czyni go niemal bezbolesnym. Po zabiegu pacjent nie jest wyłączony z normalnego funkcjonowania. Bezpośrednio po skleroterapii powinien intensywnie spacerować przez ok. 30 minut, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu, zaś w ciągu tygodnia po zabiegu -nosić pończochę uciskową.
Wskazania do zabiegu: – drobne żylaki i śródskórne pajączki naczyniowe kończyn dolnych.
Efekty zabiegu: – poprawa wyglądu i funkcjonowania kończyn, – okres rekonwalescencji – przeciętnie kilka tygodni, – zdarza się (rzadko), że aby uzyskać pożądane efekty, trzeba wykonać kilka sesji zabiegowych (do 5). |
Ogólne zalecenia przed zabiegami medycyny estetycznej:
– pacjent przed przystąpieniem do zabiegu powinien być ogólnie zdrowy( o ewentualnych chorobach przewlekłych winien poinformować podczas wywiadu lekarskiego w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu),
– ciąża , okres karmienia piersią oraz nowotwory złośliwe wykluczają ewentualne zabiegi,
– zaleca się unikać ekspozycji na słońce oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym,
– termin planowanego zabiegu należy przesunąć w przypadku wystąpienia objawów infekcji, gorączki i przede wszystkim OPRYSZCZKI WIRUSOWEJ ( w przypadku opryszczki zazwyczaj stosuje się profilaktycznie leczenie doustne, aby zapobiec wysiewowi po zabiegu),
– w trakcie kuracji izotretynoiną oraz w okresie 3-6 miesięcy po niej nie należy poddawać się zabiegom,
– 7 dni przed procedurą nie należy stosować leków przeciwbólowych( aspiryna) oraz suplementów z wit. A i E;
– 3 dni przed- nie pić napojów alkoholowych,
– nie ustalać terminu zabiegu na czas spodziewanej miesiączki,
– na zabieg przyjść bez makijażu.
Za zabieg można zapłacić gotówką, kartą lub przelewem. Opłatę należy uiścić najpóźniej w dniu przeprowadzenia zabiegu. W przypadku płatności przelewem prosimy o zabranie ze sobą potwierdzenia przelewu. Uzgodniona z Pacjentem cena obejmuje wykonanie zabiegu łącznie z koniecznymi po nim wizytami kontrolnymi i zmianami opatrunków.